Firewall – Güvenlik Duvarı Çözümleri

İnternetten sanal olarak gelen tehditlere karşı alınan tedbirler bütününe ağ güvenliği denilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, internetin daha geniş kitlelere yayılması ve kullanım hacminin büyümesi bilgi güvenliği konusunun önem kazanmasına sebep olmaktadır.

Ağ çözümlerimiz, bilişim yapınızda amaca uygun hız ve bant genişliğini elde etmenizin yanı sıra, sizlere kullanım ve uygulama kolaylığı sunmaktadır.

Makroem olarak gerek Güvenlik Duvarı, gerekse Sanal Özel Ağ teknolojilerinde sizlere alternatif çözümler sunarak kurumunuzun bilgi ve paylaşımlarını güvence altına alıyoruz.

Güvenlik Çözümlerinin Avantajları;

Uçtan uca güvenlik çözümlerimizden faydalanarak sistemlerinizin güvenliğinden emin olursunuz.
Maliyet avantajını yakalarsınız
İş sürekliliğinizin devam etmesini sağlarsınız
Bilgilere her zaman ve her yerden hızlı bir şekilde erişim sağlarsınız.
Firewall, Log ve Hot Spot (Ortak Erişim Noktası) Çözümleri
Bilgi çalmaya yönelik uygulamalar ve programlar konusunda her geçen gün daha büyük tehditlerle karşılaşılmaktadır. Güvenlik artık ağ tabanlı olmaktan çıktığı için uçtan uca güvenlik çözümleriyle önlem almak vazgeçilmez bir durum olmuştur. Bua durumda, şirketler için sadece ağ bazında güvenlik sağlayan Firewall ve IPS gibi ürünler ile beraber, Web Güvenliği, Son Kullanıcı Güvenliği, Network Erişim Kontrolü, Veri Kaybı Önleme (DLP) çözümlerini de güvenlik bütününü tamamlayan parçalar olarak ele almak gerekmektedir.
Makroem Bilgisayar Sistemleri, Bilgi Sistemleri Güvenlik Çözümleri kapsamında:
• Güvenlik Duvarı (Firewall) - VPN
• IPS - IDS
• Son Kullanıcı Güvenliği
• Veri Kaybı Önleme (DLP)
• Ağ Erişim Kontrolü (NAC)
• Web Filtremele & Proxy
• Şifreleme
• Mesajlaşma Güvenliği gibi üst başlıklarda pek çok farklı teknoloji ve hizmeti bir arada sunmaktadır.
Güvenlik Duvarı (Firewall)
• Kurumlar güvenlik duvarı ile yerel ağlar üzerindeki kaynakları diğer ağlar üzerinden gelecek saldırılara karşı korunmasını sağlayabilir, iç ve dış ağlar arası ağ trafiğini tanımlanan kurallara göre gözlemleyip denetleyebilirler. 
5651 Loglama
• Kanun içeriğini özetle açıklarsak; internetin toplu olarak kullanıldığı internet cafe, kafeterya, çay bahçesi vb. mekanlar, oteller, hastaneler ile birlikte 3 kişiden fazla personel barındıran işletmelerin, kullanıcıların internet çıkış loglarını kayıt altına almalarını zorunlu kılan bir kanundur. Yani her bir kullanıcının internette hangi sitelere, hangi tarih ve saatte, ne kadar sürede kaldığının vs. bilgilerin anlık olarak kayıt edilmesi demektir. Genel amacı; internette suç unsuru sitelere (kumar, sapkın içerik vb.) girenlerle birlikte suç unsuru oluşturabilecek yorumlar yapanlara gerekli cezai müeyyideler verilebilmesi için ilgili kişinin tespitini ihtiva eder. Örnek verecek olursak; herhangi bir şirkette çalışan personel bir haber sitesi üzerinden birisine suç ihtiva edecek hakarette bulunduğunda bu kişinin tespiti için Emniyet Müdürlüğü yorumun nereden yapıldığını telekomünikasyon kurumundan öğrenir, söz konusu adreste bulunan şirket yetkilisine hangi kullanıcı tarafından bu siteye yorum yazıldığını sorgular. İşte bu noktada eğer kanun gereği bir önleminiz yoksa, yani kim olduğunu ispat edemiyorsanız; 2 yıla kadar hapis cezası, 50.000-TL’ye kadar para cezası ile karşılaşmanız muhtemeldir.
Hot Spot
• Hotspot kamusal alanda kablosuz yerel ağdan internete erişim olanağı sağlayan bölgedir. WiFi teknolojisini kullanır. Kafelere, alışveriş merkezlerine, tren istasyonlarına, restoranlara, süpermarketlere, kampüslere, hastanelere ve bunun gibi birçok kamusal alana uygulanabilir.